Ciągniki rolnicze i przyczepy
Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym wszystkie pojazdy mechaniczne muszą być poddawane okresowym badaniom technicznym – dotyczy to także ciągników rolniczych i przyczep.
W przypadku ciągników rolniczych rozporządzenie przewiduje wykonanie obowiązkowych badań przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, a następnie co dwa lata. Przed przeprowadzeniem badania warto wykonać przegląd i sprawdzić punkty kontrolne, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której pojazd otrzyma negatywną ocenę, a kierowca będzie zobligowany do usunięcia usterek w ciągu 14 dni.
Badanie techniczne ciągnika – ile trwa?
Przeprowadzenie czynności kontrolnych zajmuje średnio 30 minut. W tym czasie diagnosta wykonuje następujące kroki:
- identyfikuje numer VIN w oparciu o dane z dowodu rejestracyjnego
- sprawdza stanu układu hamulcowego
- kontroluje układ kierowniczy oraz zawieszenie
- bada stan oświetlenia
- dokonuje inspekcji nadwozia
- kontroluje emisję hałasu oraz spalin
- ocenia jakość ogumienia
Biorąc pod uwagę, że ciągnik porusza się w zróżnicowanych warunkach i na trudnych nawierzchniach, diagnosta zwraca szczególną uwagę na stan ogumienia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami użytkowanie ciągnika lub naczepy bez ważnego badania jest zagrożone mandatem i przymusowym skierowaniem na przegląd. Przeprowadzenie kontroli po terminie nie jest obciążone dodatkowymi sankcjami ani opłatami. Brak aktualnej pieczątki może być jednak problematyczny z punktu widzenia procesów odszkodowawczych w przypadku udziału w kolizji lub wypadku.